Montavimas

        Teisingas gontų montavimas užtikrina jų tarnavimo ilgaamžiškumą. Todėl pasirenkant montuotojus reikia ypatingai kreipti dėmesį į jų kvalifikaciją.
       Vienintelė ribojanti sąlyga gontų panaudojime yra dangos nuolydis. Jis turi būti 18 laipsnių ir daugiau. Kuo didesnis dangos nuolydis tuo geriau, nes ilgėja gontų eksploatacijos laikas.

       Dengiama trimis sluoksniais. Pavėsines ir fasadus užtenka uždengti ir dviem. Sumontavus gegnes, dengiama plėvelė, apsauganti nuo darganos montavimo metu, tuo prailgindama stogo konstrukcijos tarnavimo laiką. Plėvelė reikalinga tik tam, nes po medine danga nesusidaro kondensatas.

                       

      Jeigu palėpė bus įrenginėjama kaip gyvenama patalpa atliekami šiltinimo darbai. Kad po danga geriau cirkuliuotų oro srautai rekomenduojama montuoti grebėstavimą groteliniu principu, o ne kaip ištisinį paklotą.

      Gontų danga nėra sunki (15-18 kg/ m2), todėl nereikia montuoti gremėzdiškos konstrukcijos. Pradžioje montuojami išilginiai tašeliai, ant kurių montuojami grebėstai. Grebėstavimui naudojami 50x50 ar 40x40 mm tašeliai.

                            

      Montuojami gontai eilėmis, klojant nuo apačios į viršų, tarp jų paliekami nedideli tarpeliai, kad prie temperatūros ir drėgmės svyravimų mediena galėtų netrukdomai plėstis.. Gontai tvirtinami prikalant cinkuotomis ar varinėmis vinimis. Vinys pasislepia dengiant sekančius sluoksnius.

        

      Montuojant gontus, montavimo siūlės turi sluoksniais nesutapti ne mažiau kaip 2 cm. Tai montavimą daro pakankamai sudėtinga procedūra, nes kiekvieną sekančią lentelę reikia parinkti, kad siūlės nesutaptų su apatiniais sluoksniais.

      Užbaigiamieji elementai gali būti montuojami iš tų pačių gontų ar naudojant maumedžio ar ąžuolo lentas. Galima naudoti ir varinės ar plieninės skardos lankstinius. Lietaus sistema taip pat gali būti taikoma įvairi - teik tradicinė metalinė, tiek maumedžio latakai su dekoratyviniais vandens nuleidimais iš grandinės ar pan..

             

      100 m2 dangos montavimui, įskaitant stogo konstrukciją, grebėstavimą ir pačių gontų dengimą, reikia sugaišti 15-25 dienas.               

      Pastato fasado apipavidalinimas gontų danga ne tik atlieka dekoratyvinę funkciją, bet ir patikimai apsaugo nuo drėgmės. Toks fasadas gali tarnauti 100 metų be jokių papildomos priežiūros ir aišku išlaidų. Gontai fasadinėse dangose klojami min 2 sluoksniais. Tai reiškia, kad tik pusė medinės čerpelės ilgio tiesiogiai veikiama aplinkos sąlygų. Skiriasi ir grebėstavimo žingsnis, bei kai kurie užbaigiamieji elementai.

     

 

      Kaip nedidelį gontų dangos trūkumą galima įvardinti tik tai, kad jų montavimas reikalauja rankų darbo, sudėtingi mechanizmai praktiškai nenaudojami. Dėl to pagreitinti montavimo darbus nelabai gaunasi.